Norðulendskar loysnir - og samhaldsfesti.

27 October 2008
Skrivað hevur
Høgni Hoydal


Præsident! Dette bør være en særlig session for Nordisk Råd og nordisk ministerråd. For med den globale finanskrise og den internationale energi-, miljø- og klimakrise har det nordiske samarbejde, de nordiske værdier og den nordiske solidaritet fået deres største udfordring i nyere tid. Den moderne verdens produktion, energiforbrug og forurening har nået sin grænse, og den moderne vestlige verdens finanskapitals vækst uden nogen grænsehindringer har også nået sin grænse.

Resultaterne er åbenbare. Vi har privatiseret den ubegrænsede vækst og profitjagt, og nu socialiserer vi tabene og virkningerne af, at det hele bryder sammen.

Vi har internationaliseret uhindret konkurrence om lån, produktion og spekulation, men vi nationaliserer nu igen oprydningen, og den enes brød bliver den andens død i denne nationale oprydning. Mest åbenbart er dette hos vores islandske venner, hvor eksempelvis den britiske regerings forholdsregler kollektivt har straffet en hel nation for enkelte individers og virksomheders handlinger.

Nu må vi vise nordisk solidaritet og finde fælles nordiske løsninger på det spørgsmål. Vi bør også gå videre og tale om fælles nordiske løsninger på reguleringen af finanskapitalen fremover, ja, hvorfor ikke en fælles nordisk valuta eller et fælles nordisk finanstilsyn. Og vi må fokusere på bæredygtig produktion, miljøbeskyttelse og klimaforandringer. Dette bør også være det globaliseringsinitiativ og de initiativer inden for grænsehindringer, vi tager i nordisk sammenhæng. Måske burde de nordiske samarbejdsministre være løst fra alle deres andre opgaver for kun at arbejde med denne sag det næste år.

Tak